Krasiczyn

E-Mail Drucken
There are no translations available.

W okolicy.....

        Niedaleko, tuż za Przemyślem, jak zresztą wszyscy wiemy, wznosi się przepiękny renesansowy zamek magnaterii polskiej.

        Od końca XVI w. Stanisław Krasicki i kolejny właściciel jego syn, Marcin Krasicki, rozbudowali i przekształcali surową warowną siedzibę w obronny zespół pałacowy na planie prostokąta. Zamek otoczony jest murem obronnym.

Charakterystyczne dla zamku są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Miały one odzwierciedlać wieczny porządek oraz role Kościoła, króla, papieża i szlachty. Baszta Boska z kopułą na szczycie mieściła kaplicę.

Basztę Papieską wieńczy attyka. Znajdowały się w niej pokoje gościnne przeznaczone dla wysokich dostojników kościelnych. W Baszcie Królewskiej mieściły się apartamenty królewskie. Baszta Szlachecka jest zwieńczona koroną.

        Na zamku w Krasiczynie urodził się polski duchowny katolicki, kardynał Adam Stefan Sapieha.

        Obecnie w zamku znajduje się hotel i restauracja. Niektóre części zamku są udostępnione do zwiedzania w grupach  z przewodnikiem.

Z takiej możliwości skorzystaliśmy w jeden  z pięknych słonecznych dni. Poznaliśmy historię zamku, zwiedziliśmy podziemia, prywatną kaplicę, grobowiec oraz komnaty, w których obecnie znajdują się zbiory pięknych XIX - wiecznych ornatów.

   A oto fotki...............

 


Przeszukaj stronę

Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)