ZSUHiG --> Ekonomia na codzień --> Inwestycje

Inwestycje

E-Mail Drucken
There are no translations available.

Dlaczego warto inwestować?

Co to jest inwestycja?

Ludzie używają w codziennych rozmowach określeń "inwestycja" lub "inwestowanie" w wielu różnych znaczeniach. Jedni mówią, że zainwestowali w akcje, inni, że inwestują we własne studia, jeszcze inni, że ich firma rozpoczęła inwestycję modernizującą linię produkcyjną. Te sytuacje łączy jedna wspólna cecha- wszystkie określają działanie, które polega na odłożeniu części uzyskiwanych w danym momencie dochodów na przyszłość lub, mówiąc inaczej, na rezygnacji z przeznaczenia ich na zaspokojenie bieżących potrzeb.
      Motywacją do takiego działania jest chęć zwiększenia swoich dochodów w przyszłości: w przypadku zakupu akcji dochód ten bierze się z wypracowanego przez firmę zysku (z tzw. dywidendy), w przypadku studiów-z wyższej płacy po ich zakończeniu, zaś w przypadku linii produkcyjnej-z niższych kosztów produkcji po jej uruchomieniu. Uzyskany w ten sposób dodatkowy dochód zwiększa możliwość zaspokojenia własnych potrzeb.Dlaczego firma musi inwestować?

Firmy inwestują, aby zwiększyć swoją wydajność, co pozwala im dostarczać na rynek lepsze towary i usługi po niższej cenie. Bez tego nie są w stanie sprostać konkurencji ze strony innych firm, które potrafią lepiej i taniej zaspokoić potrzeby konsumentów. Przedsiębiorstwo, które nie podejmuje inwestycji i nie dąży do zwiększenia nie ma na dłuższą metę szans przetrwania na wolnym rynku.
      Jednak nie każda inwestycja gwarantuje sukces. W gospodarce wolno rynkowej o prowadzeniu inwestycji w ostatecznym rozrachunku decydują konsumenci. Podejmują decyzję o zakupie produktów, "głosują" swoimi pieniędzmi za nagrodą (w postaci zysku) dla wybranego przez siebie producenta. Trafne decyzje inwestycyjne, które zwiększają konkurencyjność dóbr oferowanych przez daną firmę na rynku, zapewniają jej klientów. Ci z kolei, dokonują zakupów, dostarczają nowego kapitału, który może być przeznaczony na dalszy rozwój. Nieprzemyślane inwestycje prowadzą natomiast do bankructwa.Kto korzysta z inwestycji?

Wielu ludzi sądzi, że większość inwestycji podejmowanych przez firmy przynosi zyski tylko im, szkodzi natomiast całej reszcie społeczeństwa. Najczęściej używany argument jest mniej więcej taki: przedsiębiorstwa inwestują, bo chcą osiągnąć wyższe zyski dzięki wzrostowi wydajności; który z kolei oznacza wzrost bezrobocia i pogorszenie warunków zatrudnienia. To, że firmy inwestują, bo chcą osiągnąć zysk, jest oczywiście prawdą, lecz to nie jedyny efekt inwestowania. Przedsiębiorstwo, aby osiągnąć zysk, musi dostarczyć takie dobra, które spełnią oczekiwania konsumentów, co do jakości, nowoczesności i ceny w większym stopniu, niż produkty konkurencji.
      Nie jest również prawdą druga część argumentu tzn., że jeśli, na skutek wzrostu wydajności, dostępną obecnie pracę jest w stanie wykonać mniejsza ilość ludzi, to reszta stanie się bezrobotna. U podstaw tej błędnej tezy leży przekonanie, że w gospodarce istnieje określona ilość pracy do wykonania. Tak naprawdę na inwestycjach korzystają wszyscy ludzie, gdyż to one gwarantują długofalowy rozwój gospodarki, a w konsekwencji dobrobyt całego kraju.Komu potrzebne są inwestycje zagraniczne?

Gospodarka potrzebuje inwestycji, aby się rozwijać, natomiast inwestycje wymagają kapitału. W krajach biednych lub rozwijających się zasób kapitałów jest zbyt mały, co podnosi jego cenę (czyli stopę procentową) i zamyka wielu przedsiębiorcom drogę do realizacji ich pomysłów. To natomiast powoduje, że gospodarka rozwija się wolno i potrzebuje wielu lat, aby znacznie zwiększyć posiadany zasób kapitału. Lekarstwem na tą sytuację jest kapitał zgromadzony przez inne, bogate państwa. Są one skłonne pożyczać go krajom biedniejszym, gdyż liczą na osiągnięcie większych zysków, niż gdyby zainwestowały go u siebie. Korzystają na tym również kraje na dorobku, a nie, jak często się słyszy, jedynie zagraniczne korporacje. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, napływ kapitału z zewnątrz obniża jego cenę, co umożliwia rozpoczęcie realizacji projektów, na które nie starczyło wcześniej krajowych środków. To natomiast przyspiesza tempo wzrostu gospodarczego, a więc tempo bogacenia się kraju i jego mieszkańców. Po drugie napływ kapitału przybiera często formę zakupu przedsiębiorstw lub budowania firm od podstaw, czyli tzw. Bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Tego typu inwestycje to najsilniejszy impuls do wzrostu gospodarczego, gdyż rola inwestorów nie ogranicza się tu jedynie do "zastrzyku finansowego", lecz polega także na dostarczaniu wiedzy niezbędnej do osiągnięcia sukcesu w gospodarce rynkowej.


Źródło: "Ekonomia po polsku".CEDEWU.PL WYDAWNICTWA FACHOWE. Warszawa 2007.

 


Przeszukaj stronę

Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)